środa, 27 lutego 2013

Ajurwedyjskie maseczki

Zima, to w kalendarzu mojej  skóry najlepszy czas na stosowanie kwasów; Ze wszystkich, które na sobie testowałam, migdałowy wypadł najbardziej korzystnie i jego się trzymam. W sezonie kwasowym skóra bywa kapryśna - trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby nie oszaleć na widok suchych skórek i wzbić się na wyżyny pomysłowości, by nauczyć się je maskować. Odżywianie, nawilżanie, natłuszczanie, rozjaśnianie i delikatne usuwanie martwej skóry - bez tego ani rusz - i tu pojawia się miejsce na maseczki. Ja postawiłam na te o dobrym składzie, naturalnych składnikach i azjatyckim pochodzeniu.


Zaczniemy od Hesh Skin Life Powder
 
Na stronie sklepu internetowego, w którym kupiłam maseczkę, czytamy - Maseczka ze zmielonych podstawowych ajurwedyjskich składników zapewnia doskonałe odżywienie dla skóry. Wspaniale usuwa zanieczyszczenia, nawilża i pozostawia skórę miękką i jedwabistą. Ma właściwości antybakteryjne.

Producent na opakowaniu maseczki pisze -Mieszkanka ajurwedyjskich ziół odżywia i ma działanie antybakteryjne. Pomaga w walce z zanieczyszczeniami i niewielkimi wykwitami. Chroni przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, zapobiega odwodnieniu i formowaniu się zmarszczek.
Maseczka wzmacnia skórę, pomaga utrzymać jej równomierny koloryt i przywraca blask.

Jak stosować - niewielką ilość proszku (ja na samą twarz potrzebuję dwóch łyżeczek) mieszamy z:
skóra tłusta - z wodą
skóra sucha - z mlekiem
Maseczka nie powinna być rzadka, ani zbyt gęsta; Nakładamy na twarz - można też na szyję. Po dwudziestu minutach zmywamy maseczkę ciepłą wodą. Po usunięciu resztek przemywamy skórę zimną wodą.

Skóra po zmyciu delikatnie i ziołowo pachnącej (na pierwszym planie drzewo sandałowe, gdzieś za nim róża) maski jest przyjemnie gładka i odświeżona. Stosując kosmetyk regularnie, zauważyłam rozjaśnienie skóry i coraz mniej pojawiających się niespodzianek. Maska jest wydajna, skuteczna.
Polecam i zamieszczam skład, nad którym spędziłam dziś sporo czasu; Jestem zdania, że wobec poniższego opisu - mój jest zbędny.

Skład:
Multani Mati 39% - to naturalna glinka osadowa - zawiera krzem, tlenki żelaza, glin, magnez, wapń, kryształy szafiru. Od wieków w Indiach kobiety stosowały Mulatni mitti do pielęgnacji skóry i włosów. Glinka ma silne właściwości odtłuszczające, ściągające i silne właściwości wybielające; Ma działanie rozjasniające powierzchniowe przebarwieia (pozapalne i potrądzikowe). Szczególnie polecana cerom trądzikowym i tłustym.

Kumari leaves 6% -czyli Barbados Aloe Aloes - znany od czasów starożytnych - w kosmetologii jest źródłem wielu składników aktywnych; Zawiera witaminę A, C i E - co oznacza, że jest antyoksydantem. Wśród enzymów wyróżnić można fosfatazę alkaliczną, amylazę, karboksypeptydazę, katalazę, bradykinazę czy alliazę. Minerały: chrom, magnez, cynk, potas, wapń. Aloes znajduje zastosowanie w kosmetykach anti-age, ma właściwości nawilżające, jest pożądanym składnikiem preparatów dla skór wrażliwych. Mukopolisacharydy ułatwiają wiązanie wody w skórze, zapobiegając jej przesuszaniu.

Narangi Chal 6% Ekstrakt ze skórki pomarańczy gorzkiej; Zawiera olejek eteryczny, flawony, specyficzne alkaloidy (m.in. synefrynę, oktopaminę, tyraminę) oraz karotenoidy. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antymikrobowe. 

Masoor dal powder 6% Sproszkowana soczewica- bogata w żelazo i proteiny - w Indiach wykorzystywana do walki z wypryskami

Amla fruit 5%  Sproszkowany owoc Amli - w ajurwedyjskich źródłach to najlepsze zioło do walki z objawami starzenia; Jest bogata w kwas askorbinowy, taninę i polifenole. Witamina C zostaje zachowana w owocach sproszkowanych właśnie dzięki wsytępowani utanin i polifenoli, które są naturalnymi stabilizatorami witaminy C; Mają również wysoką aktywność antyoksydacyjną. Taniny działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie, antyseptycznie i lekko ściągająco.
Produkty do pielęgnacji skóry zawierające ekstrakt z amli wspomagają gojenie, łagodzą podrażnienia, rozjaśniają przebarwienia, wykazują działanie antyoksydacyjne, działają przeciwzmarszczkowo i wzmacniają strukturę skóry.

Lodhar stem 5% Sproszkowana kora drzewa ze wschodu Indii -Symplocos Racemosa . Ma zastosowanie w walce z trądzikiem.Ściąga naskórek, łagodzi infekcje i podrażnienia. Nie wysusza skóry.

Shalamalikantak 5% Bombax malabaricum Wełniak azjatycki-drzewo pochodzące z Cejlonu i Indii, bogate w substancje aktywne- m.in. taniny, sitosterole (działanie antybakteryjne, antygrzybicze), lupeol (naturalny kwas salicylowy występujący w wielu owocach, ma dziłanie antyoksydacyjne, stymuluje biosyntezę kolagenu, pobudza namnażanie fibroblastów). W medycynie i kosmetyce wykorzystuje się kwiaty, nasiona, korę i korzenie rośliny. Wełniak azjatycki ma dziesiątki zastosowań - można stosować go wewnętrznie i zewnętrznie. My skupimy się na zastosowaniach zewnętrznych - pasta z kory walczy z opuchnięciami i świądem skóry; Proszek z wysuszonych kwiatów lub świeży sok z kwiatów hamuje krwawienie; Odwary z Wełniaka pomagają w problemach z dziąsłami, usuwają wszelkie wrzody i afty z jamy ustnej; Zmiażdżone kolce rośliny wymieszane z wodą tworzą pastę, która walczy z trądzikiem i usuwa przebarwienia skórne. Pasta doskonale rozjaśnia i oczyszcza skórę.

Wala root 4% Wetiweria pachnąca - tropikalna trawa rosnąca do wysokości 2 metrów. Pochodzi z półwyspu Indyjskiego i Cejlonu; Dziś rośnie w Indiach, Chinach, Japonii, Brazylii, na Haiti, Jawie i na wyspie Réunion.
Wetiweria wykorzystywana od czasów starożytnych (nie tylko w medycynie) w Indiach wciąż rośnie dziko; Literatura ajurwedyjska nazywa roślinę "Suganti - mulaka", co znaczy słodki zapach i "Sita-mulaka" - czyli o zimnych korzeniach: To właśnie z korzeni  Hindusi wyrabiają drobne ozdoby, parawany, kurtyny i kosze, które w upalne dni schłodzone wodą wydają przyjemny zapach i odstraszają owady; W czasie upałów za posłania służą maty uplecione z liści i korzeni, które chłodzą. Suszonymi korzeniami aromatyzuje się  ubrania.
Najcenniejszym składnikiem Wetiwerii jest olejek eteryczny. Absolut wetiweriowy jest najważniejszym składnikiem zapachowym i fiksatorem (utrwalaczem zapachu całej kompozycji) stosowanym w perfumach i kosmetykach wysokiej klasy. Absolut oprócz zapachowych ma także inne właściwości-doskonale pielęgnuje skórę, zwłaszcza dojrzałą, źle ukrwioną, suchą i ze stanami zapalnymi, np. trądzikiem. Działa antybakteryjnie, przeciwzmarszczkowo i łagodzi podrażnienia.  

Haldi 4% Turmeric, Kurkuma - o Kurkumie pisałam TU opisując krem do mycia twarzy Vicco Turmeric; Jest to wspaniały składnik o wielu zastosowaniach; Wciąż prowadzone są badania nad antynowotworowym działaniem kurkuminy (składnik korzenia kurkumy) - z wielkim zainteresowaniem śledzę wszystkie doniesienia na ten temat.  
O Kurkumie powstałby pewnie cały wykład, a ja opisuję maseczkę - choć już widzę, że za bardzo rozpędziłam się w opisywaniu wszystkich jej składników.
W kosmetyce kurkuma stosowana jest jako składnik przeciwzapalny, opóźniający procesy starzenia, zapobiegający uszkodzeniom wywoływanym przez słońce.

Manijstha stem 4% Manijstha w sanskrycie oznacza jasno czerwony  - takiego koloru są korzenie tej rośliny, którą można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Roślina jest bogata we flawonoidy, salicylany i siarkę,  jej korzenie zawierają taniny. Zewnętrznie stosuje się ją w leczeniu trądziku, poparzeń, egzemie, w mieszankach o działaniu odmładzającym i ujędrniającym skórę. Korzeń wykorzystywany jest również do pozyskiwania barwnika do farbowania tkanin.

Tulsi leaves 4% Bazylia święta - liście Stosowane w tradycyjnej medycynie Chińskiej, Tajskiej i Hinduskiej. Stosowano ją tam głównie przeciw kaszlowi (wyciśnięty sok ze świeżej rośliny), infekcjom górnych dróg oddechowych, problemom ze skórą wywołanym stresem, niestrawności. W kosmetykach ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne.

Sariwa stem 4% zawiera taniny, fitosterole, ma działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne
W zależności od postaci - syrop, proszek, roztwór, olej, wywar - w medycynie stosuje się tę roślinę do walki z przeróżnymi przypadłościami - na  długiej liście znajdują się ugryzienia węża, syfilis, pleśniawki, choroby nerek i pęcherza, reumatyzm i wiele innych.

Chandan 3% Sandałowiec biały występuje na subkontynencie Indyjskim. Drzewa sandałowe w Indiach są własnością władz państwowych od 1792 r., kiedy to sułtan Mysore ogłosił je drzewami królewskimi. Cała roślina ma charakterystyczny zapach i wydziela wtórne metabolity - żółty, pachnący olejek sandałowy. W kosmetyce wykorzystuje się jego działanie antyseptyczne.

Gulab flower 3%  Kwiat róży  - ma działanie nawilżające skórę, stymuluje syntezę kolagenu. Kwasy owocowe zmniejszają zmiany trądzikowe, pozytywnie wpływają na tłustą cerę i pomagają utrzymać optymalny poziomu nawilżenia. Mieszanina witaminy A i kwasu askorbinowego rozjaśniają skórę i chronią przed powstawaniem plam pigmentacyjnych.
 
Jasaf Bhasma 2% Cynk  Kosmetyki z cynkiem ułatwiają oczyszczanie skóry z nagromadzonego sebum, przywracają jej naturalne pH, ściągają nadmiernie rozszerzone pory, łagodzą stany zapalne, zmniejszają skłonność skóry do powstawania zaskórników. Tlenek cynku jest także składnikiem kremów i maseczek kosmetycznych o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, przeciwtrądzikowym.

****
 Amir's ubtan Chiksa

O Ubtan -  "ajurwedyjskiej mikrodermabrazji" pisałam TU
Ubtan - nawilża i łagodzi podraznienia skóry; Zmniejsza blizny potrądzikowe, ma silne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne; Rozjaśnia powierzchniowe przebarwienia, wyrównuje koloryt cery, odżywia i odmładza.

Niestety na opakowaniu nie ma wymienionych składników - ale wszystkie maski Ubtan mają podobny skład - kurkuma, proszek z drzewa sandałowego, mąka z ciecierzycy, proszek ze skórki pomarańczy, olejki - różany, migdałowy, neem (Miodla Indyjska).

Zapach tej maski miło mnie zaskoczył - wyraźnie czuć kokos!

Jak stosować - wymieszać 1 łyżeczkę proszku i około 200 mililitrów - mleka/oleju migdałowego/oleju z oliwek/wody/wody różanej.
Nałożyć na twarz i/lub ciało, masować skórę okrężnymi ruchami, po kilku minutach/po zaschnięciu zmyć.

Z czym wymieszamy Ubtan zależy od rodzaju naszej cery; Do skóry tłustej używamy jogurtu, kefiru, wody kokosowej. Skóra sucha potrzebuje mleka, mleczka kokosowego; Skóra bardzo sucha - miód lub ciężki krem. Mieszana i wrażliwa cera - świeżo wyciskane soki owocowe.

To wspaniale oczyszczająca maska - rozjaśnia, odżywia, uspokaja skórę. Zaskórniki są mniej widoczne, koloryt skóry poprawia się. Ubtan jest godny polecenia - stosujcie ją regularnie, a zauważycie efekty-choć szczerze mówiąc już po pierwszym użyciu widać, że skóra skorzystała z dobrodziejstw naturalnych składników, które od starożytności wykorzystywane są przede wszystkim w kulturze hinduskiej.

*** *
Ayur Sandal Face Pack. Anti-dryness Face Pack

Maseczka przeznaczona jest dla normalnej i suchej skóry; Oczyszcza, odmładza, odżywia zmęczoną i suchą skórę; Ma działanie chłodzące.

Skład - Multani Mitti - glinka osadowa. Glinka ma silne właściwości odtłuszczające, ściągające i silne właściwości wybielające; Ma działanie rozjasniające powierzchniowe przebarwieia (pozapalne i potrądzikowe).
Calamine powder - to tlenek cynku i tlenek żelaza. Dawniej mieszano proszek z wodą różaną, co stosowane było jaka maska kojąca skórę.
Proszek usuwa zaczerwienienia, podrażnienia, działa antyseptycznie i przeciwtrądzikowo.
Kaolin powder - glinka porcelanowa - zawiera krzem, glin, cynk, magnez, wapń - przeznaczona głównie do pielęgnacji skóry delikatnej, wrażliwej, dojrzałej; Glin o działaniu ściągającym pory sprawia, że glinka może być stosowane przy tłustej cerze. Glinka porcelanowa oczyszcza, wygładza, usuwa podrażnienia, poprawia koloryt skóry.

Jak stosować - 1 łyżeczkę proszku mieszamy z woda różaną/hydrolatem różanym
Maskę o konsystencji pasty nakładamy na twarz i szyję. Po wyschnięciu zmywamy skórę zimna wodą.

Spodziewałam się bardziej intensywnego zapachu - a to prawdziwy delikates sandałowy. Kolejna maska, która świetnie oczyszcza, odżywia - skóra po jej użyciu jest wypoczęta, ma ładny, zdrowy kolor.
Maska sandałowa jest u mnie od kilku tygodni, ale myślę, że już mnie nie rozczaruje.

***
Żadna z opisywanych dziś masek nie zapchała mnie, nie uczuliła - wszystkie dobrze się spisują i wolę je od wszelkich gotowców-pełnych niepotrzebnych składników.

Wkrótce czeka mnie podróż do Azji - muszę dowiedzieć się, czy wolno mi będzie przywieźć ze sobą przyprawy i zioła, z których sama będę mogła przygotować swoją maskę.

Pozdrowienia!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)
Proszę nie zostawiać linków i zaproszeń.