środa, 30 marca 2011

ze starego poradnika I


Piękno otaczającego nas świata, piękno postaci ludzkiej-zawsze przykuwały uwagę. Kryteria piękności zmieniają się z biegiem historii, zmienia się również sposób jej podkreślania, coraz inne elementy urody wysuwane są na plan pierwszy(...)
Badania prowadzone przez psychologów wykazują jednakże, że kobiety używające kosmetyków-niezależnie od istotnej wartości tych kosmetyków-mają lepsze samopoczucie.*Witam Was słowami książki Anny Kuźmińskiej -Pielęgnowanie zdrowia i urody, wydanej w latach siedemdziesiątych.
To jedna z pozycji, którą szczególnie cenię-za ogrom rad, które odeszły w zapomnienie...
Autorka przedstawia środki kosmetyczne, pielęgnację urody-od stóp, po czubek głowy, defekty kosmetyczne.
Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, jak i z uśmiechem, kiedy to omawiane są "urządzenia i przybory do mycia i kąpieli", czy "wskazówki mycia".


W związku z tym, że mamy wiosnę i nasza skóra potrzebuje dodatkowych zabiegów-niekoniecznie w gabinetach kosmetycznych-postanowiłam sięgnąć do książki po przepisy na maseczki.
Maseczki są stosowane od tysięcy lat. Zrobić maseczkę może każda z nas, jako że wykonanie jest proste, a efekty widoczne. Wśród maseczek wyróżnia się maseczki oczyszczające, wygładzające i odżywcze. W maseczkach można wprowadzić preparaty lecznicze, co ma zastosowanie w chorobach skóry i wykonywane jest pod opieką lekarza.

Przygotowanie
Przed nałożeniem maseczki zabezpieczamy włosy i oczyszczamy twarz i szyję. Posiadaczki tłustej cery mogą oczyścić twarz "parówką", lub gorącymi i zimnymi kompresami. Przy tłustej cerze maseczkę nakładamy bezpośrednio na skórę, a przy cerze suchej natłuszczamy delikatnie okolice oczu kremem odżywczym. Do nałożenia maseczki mogą posłużyć nam płaskie pędzle, albo szpatułki. Maseczkę nakładamy grubszą warstwą, na oczy możemy położyć gazik nasączony herbatą o temperaturze pokojowej. Najwygodniej będzie, kiedy położymy się, lub usiądziemy w wygodnym fotelu, zapominając o telefonach, problemach i o tysiącu ważnych spraw - mamy się przecież zrelaksować.
Po 15-20 minutach zdejmujemy gaziki z oczu i zmywamy maseczkę letnią wodą. Poniżej kilka łatwo dostępnych maseczek.

Maseczki ze świeżych owoców i warzyw-przy każdego rodzaju cerze. Mają działanie odżywiające i odświeżające i są bardzo proste w przygotowaniu.
Maseczka z truskawek - 3 truskawki rozetrzeć i nałożyć nat warz na 15-20 minut. Zmyć letnią wodą. Przy cerze suchej można miazgę z truskawek wymieszać z łyżeczką śmietanki.
Maseczka z marchwi - utarte 2 młode marchewki wymieszać z 1 łyżeczką mąki kartoflanej i z 1 żółtkiem, kłaść na starannie oczyszczoną skórę na przeciąg 20 minut. Maseczka działa odżywczo, odświeża i wygładza. Nadaje się dla każdej cery.
Maseczka z ogórków - świeży ogórek pokrajany w plasterki lub obierzyny z ogórka kładziemy bezpośrednio na twarz. Maseczka działa wybielająco i wydelikacająco, dobrze wpływa na skórę wysuszoną i zaczerwienioną.
Maseczka z plasterków cytryny - ma działanie wybielające, nadaje się do skóry tłustej.

Maseczka z drożdży - 2 dkg drożdży rozprowadzamy z letnim mlekiem na papkę, poc zym nakładamy na twarz. Po 15-20 minutach zmywamy gorącą wodą i spłukujemy zimną. Maseczka nadaje się dla skóry tłustej, zanieczyszczonej wągrami. Dla cery suchej zamiast mleka dodajemy do drożdży oliwy.

Maseczka z jajkiem - żółtko ubija się w miseczce dodając kilka kropli oliwy do konsystencji majonezu. Nakłada się na 15-20 minut. Zmywa się ciepłą wodą. Maseczka ta zawiera tłuszcze, cholesterol i lecytynę - działa odżywczo na cerę suchą i wrażliwą.

Białko kurze ubija się na pianę, dodaje kilka kropli cytryny. Stosuje się przy rozszerzonych porach i zwiotczeniu skóry.

Maseczka z białka i miodu - 2 łyżki miodu, 2 łyżki jęczmiennej mąki i białko z 1 jajka dobrze miesza się i rozsmarowuje na twarzy. Po 20-30 minutach zmywa się gorącą wodą, a następnie zimną. Maseczka działa odżywczo i pobudzająco. Nie należy jej stosować zbyt często.

Żółtko jaja kurzego rozciera się z 1 łyżeczką miodu - stosuje się na cery suche i wrażliwe.

Maseczka z mąki owsianej i białka - 2 łyżki stołowe mąki owsianej lub kukurydzianej miesza się z białkiem jednego jajka,a następni ubija na pianę. Ściera się na sucho po 15-20 minutach, spłukując najprzód gorącą, a następnie zimną wodą. Maseczka ta oczyszcza skórę tłustą i nadaje jej matowość.
Maseczka ze świeżego twarogu - 1 łyżkę świeżego twarogu należy zmieszać z 1 łyżką miodu. po 20 minutach zmywa się letnią wodą. Maseczka ta działa odświeżająco, odżywczo i oczyszczająco.
Maseczka z płatków owsianych - 2 łyżki płatków owsianych należy zalać 4 łyżkami mleka lub słodkiej śmietanki. Gdy płatki napęcznieją, powstałą papką smaruje się twarz na 20 minut, zmywa się gorącą wodą, spłukuje zimną. Papka wygładza szorstką cerę.

Maseczka ziołowa - zioła mogą mieć różne działanie na skórę. Rumianek działa przeciwzapalnie, skrzyp wysuszająco, ślaz i siemię lniane rozpulchniająco i łagodząco. Aby osiągnąć właściwy efekt, należy zioła odpowiednio dobrać. Obecnie w sprzedaży są gotowe maseczki ziołowe dla wszelkiego rodzaju cer.

Maseczki porcelanowe - są to maseczki wygładzające zmarszczki. Ich podstawą jest glinka kaolinowa 70 części, talk 20 części, tlenek magnezu 10 części. Do tego składu można dodawać wszelkiego rodzaju składniki - w zależności od przeznaczenia maseczki: płyn ziołowy ściągający, kamforę przy cerze tłustej; Wodę różaną, roztwór kwasu bornego przy cerze suchej; Rumianek przy podrażnieniu skóry.**

Kolejna odsłona serii ze starego poradnika będzie o ziołach.

Pozdrawiam Was serdecznie.


*Doc. dr med. Anna Kuźmińska, Pielęgnowanie zdrowia i urody,Warszawa 1972r., s. 9-14.

**Op. cit., s. 111-113.

2 komentarze:

  1. Świetne maseczki - tylko jak zrobić taka cytrynową? Tzn., wystarczy do innej maseczki dodać kilka kropel soku z cytryny?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ishikawa-można obłożyć twarz plasterkami, lub rano i wieczorem przemywać twarz sokiem z cytryny (po 20 minutach od zabiegu zmywamy twarz)- następuje przy tym delikatne wybielenie skóry.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
Proszę nie zostawiać linków i zaproszeń.